کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه  با  بهترین طراحی و چیدمان  خواسته  و آرزوی هر کد بانوی  ایرانی  است . 

طراحی آشپزخانه در هرفضا متفاوت  و متفیر می باشد  و در هر فضایی  با  در  نظر گرفتن  گزینه هایی  مثل مساحت , ارتفاع  سقف ها ,  میزان نور ,  سلیقه  و بخصوص  درنظر داشتن بودجه  اجرای آن برای  کارفرما  و مشتری  صورت می گیرد.

بعنوان مثال  کابینت تمام چوب که تایید و تحسین هر ببیننده ای  را درخود دارد بعلت قیمت تمام شده بالا ممکن است توانایی اجرا را  از بعضی   کارفرمایان و مشتریان سلب  کند و یا توجیه اقتصادی اجرایی را هر خانه  یا منطقه ای  نداشته باشد.

امروزه بیشتر مشتریان به لحاظ  زیبایی  و تنوع  رنگ  و  قیمت  مناسب  استقبال  خوبی از کابینت مدرن  های گلس (High gloss cabinet)  و کابینت  کلاسیک ممبران (  MEMBERANE CABINET)  دارند . ولی نکته  مهمتر قبل از خرید و سفارش خود کابینت  طراحی کابینت  در آشپزخانه برای اساس فضای موجود است که باید به  دقت  وریز بینانه توسط طراح داخلی انجام شود.

کابینت مدرن و یا  کابینت ممبران ( کلاسیک) باید طوری طراحی و اجرا شود که بتواند تمام  وسایل  آشپزی یک کدبانوی  ایرانی بخصوص  جهیزیه  پر زرق و برق و گرانقیمت  بانو خانه درخود جای دهد مضاف بر آنکه بخوبی رخ نمایی  کند.

کابینت کلاسیک

طراحی و اجرای کابینت ممبران کلاسیک

اهمیت آشپزخانه شیک و مدرن

 آشپزخانه مهمترین فضا بخصوص برای  بانو خانه  است که بیشترین فعالیت روزانه  را  درآن دارد تا بتواند محیط گرم و دلنشین تر با تهیه غذا برای افراد خانواده مهیا نماید. این مکان زمانی که بخواهیم پذیرای افراد بیشتر و مهمانان باشیم از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود و نقش خود را بیشتر از قبل نشان می دهد وهمچنین توسط مهمانان  در نگاه اول   مورد نقد و بررسی  قرار می گیرد .

همین امر باعث شده است تا هر خانم خانه داری جهت استفاده بهینه  تر از فضاها به فکر طراحی داخلی آشپزخانه و بازسازی خانه خود بیافتد تا در هر حالت بهترین دسترسی و راحتی را هنگام کار در آشپزخانه و دیگر بخش های خانه داشته باشد .امروزه با توجه به تنوع و گستردگی متریال های موجود در بازار و تنوع سبک های طراحی در آشپزخانه همچنین تفاوت سلایق افراد میتوان براحتی با توجه به بودجه و  دیگر آیتم ها  از انواع کابینت آشپزخانه  که در زیر به آن اشاره ای گذرا می کنیم بهره برد:

1-کابینت فلزی که در گذشته و خانه های قدیمی  ازآن استفاده می شد وتقریبا حدود 10  تا 15 سال است  که دیگر منسوخ شده است وبه ندرت برای منازل استفاده می شود.

2-کابینت بدنه فلزی درب ام دی اف MDF که آنهم دیگر به ندرت درخواست و اجرا می شود که بعد از کابینت تمام فلزی بخاطر چوبی بودن دربها و  زیباتر شدن آن و حس خوب چوب و تنوع رنگ به بازار آمد

3-کابینت تمام ام دی اف مات که جایگزین کاببنت های فلزی و بدنه  فلزی شده است .

4-کابینت های گلس (Hi gloss cabinet) یا کابینت  تمام ام دی اف(  Mdf cabinet ) براق که چون در ابتدا  با ورق های ساخت کشور ترکیه با مارک و برند AGT (ای جی تی) ساخته می شدند به کابینت ای جی تی (Agt cabinet)  در ایران معروف هستند .البته  ورق های ساخت کشور ترکیه با نامها و برندهای دیگر مانند  یلدیز و... ,  AGE ایرانی در بازار به وفور یافت می شوند.

5-کابینت ممبران ( MEMBERANE CABINET) که با نام   کابینت کلاسیک و یا وکیوم هم از آن نام می برند و بدنه آنها نیز همان ام دی اف سفید صابونی است و لی دربها و نماهای آن از جنس ام دی اف است که یکی از بهترین نوع  آن می توان ورق کاستا مانو نام برد  که باشکل های مختلف طراحی و CNC سی ان سی  شده  ونهایتا با روکش وکیوم  و فرم نهایی خود را بدست می آورند.

6-کابینت تمام چوب که معمولا بدنه ها و یونیت های آن ازMDF  ام دی اف ساخته می شوند و درب ها و نماهای آن از چوب ساخته می شود.

7-کابینت پلی اورتان (Polyurethane cabinet)   که  بدنه و یونیت های آن از  ام دی اف  سفید صابونی ساخته می شود و درب ها و نماهای آن از ام دی اف خام ساخته می شوند وسپس بدنه و نمای آن  با  پلی اورتان رنگ می شود که  این رنگ  در برابر رطویت  و حرارت  مقاومت  بالایی  دارد. در کابینت نئوکلاسیک معمولا از رنگ پلی اورتان بیشتر استفاده می شود.

نکات  مهم در بازسازی آشپزخانه کدامند؟

توجه به موارد فنی  هنگام  طراحی یک آشپزخانه مثل , تهویه هوا , درگیر نبودن وسایل ,  تامین نور , جاداربودن  محیط ,  شلوغ ودست و پا گیر نبودن  محیط ,تامین فاضلاب خروجی سینک وماشین لباسشویی و خروجی هود آشپزخانه  باید مورد توجه خاص  قرارگیرد. به همین دلیل  در ذیل  اشاره ای کوتاه  بر قوانین  بازسازی آشپزخانه  در هنگام طراحی و بازسازی آشپزخانه و بازسازی ساختمان  خواهیم داست:

1- قانون مثلث طلایی در آشپزخانه

شاید این نکته را تا به حال نمی دانستید که یک قانون مهم در چیدمان آشپزخانه وجود دارد و آن قانون مثلت طلایی می باشدآن هم مثلت متساوی الاضلاع!!

شاید بپرسید یعنی چه؟  در جواب باید گفت  این قانون به نحوه چیدمان اصولی از قبیل سینک ظرفشویی,یخچال و اجاق گاز اشاره می کند .

چون این سه ابزار مهم  کاربردی ترین ابزارهای آشپزخانه می باشند. و اگر خودتان  کمی فکر کنید متوجه آن می شوید

پس اگر می خواهید بازسازی ساختمان را برای آشپزخانه خود انجام بدهید حتما از یک طراح داخلی با مهارت استفاده کنید که به این قانون واقف باشد چون با دانستن این قانون شما دیگر اتلاف انرژی و زمان را  ندارید  وبهترین چیدمان و طراحی در کابینت آشپزخانه  را تجربه خواهید داشت و این حس خوبی بشما انتقال می دهد.

2-فضای ذخیره سازی زیاد برای آشپزخانه

ژاکو یکی  از  طراحان  داخلی به نام  می گوید: " از هر گوشه و جاده استفاده  کنید . کابینت های سر پوشیده را تا سقف قرار دهید تا جای خالی برای گرد و غبار نگذارید."  برای دسترسی راحت تر به دیگ ها و تابه ها، کشویی های عمیق را در نظر بگیرید که شامل فضای ذخیره سازی کافی برای وسایل خانگی باشد.

بطوریکه وسایلی مثل یخچال ساید ،  لباسشویی ، ماشین ظرفشویی  ، ماکروفر ، سرویس غذاخوری ، حتی میز نهار خوری ، و اجاق گازکه می تواند بصورت مبله یا گاز رومیزی  توکار باشد،  ظرفشویی ، هود  و دیگر وسایل  مورد  نیاز  یک  خانواده جهت تهیه  غذا  رابخوبی درخود جای دهد.

3-نورپردازی

الکتریک  ریچارد تروئد   یکی از طراحان  به  نام در زمینه طراحی  داخلی و  بازسازی ساختمان می گوید بر خلاف اتاق های دیگر خانه، روشنایی افراد در آشپزخانه کافی نیست. "در آشپزخانه، شما نور را در پشت خود نمی خواهید،  که سایه ای را در فضای کاری داشته باشید، شما باید آن را در مقابل خود قرار دهید.

بهمین منظور ما معمولا  هنگام طراحی سقف آشپزخانه از لامپ های کم مصرف هالوزن استفاده می کنیم  و از   بالا نور را  روی  بدنه  کابینت ها  تنطیم  و طراحی می کنیم  تا علاوه  بر بیشتر جلوه دادن نما و دربهای کابینت نور مناسب روی میز کار آشپزخانه و کل  محیط داخلی به اندازه کافی  داشته باشیم  و در آشپزخانه های  بزرگتر در وسط سقف  آشپزخانه  می توان از آسمان  مجازی  یا  Cnc  یا سقف کشسان  استفاده می کنیم.

4-منابع برق به راحتی در دسترس باشد.

اطمینان حاصل کنید که  منابع قدرت مناسب برای وسایل جابجا شده یا جدید وجود دارد. وقتی که شما بازسازی خانه خود را شروع کردید  برق ساختمان  را چک کنید و در قسمت آشپزخانه  این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در آشپزخانه وسایل برقی زیادی  وجود دارد  پس  پریزهای  برق را جای مناسب  و خوبی بگذارید.

5-صفحه  کابینت  مارمونایت  و  صفحه کوارتز  یا صفحه  کورین

تنوع صفحات یکپارچه  روی کابینتی  مانند  صفحه کورین  و صفحه سنگ  کوارتز و استفاده از سنگ  مارمونایت که به تازگی  مرسوم  شده  زیبایی  و شیک بودن  و حس متقاوت  بودن  را  برای  آشپزخانه  شما  به ارمغان  می آورد.

6-بین کابینتی

بعد از  نصب کابینت های زمینی  و هوایی  و صفحه روی  کابینت  ها حالا نوبت انتخاب رنگ و جنس برای  بین کابینت ها است.

  فاصله  60 سانتی متر فضای  خالی  بین  کابینت  و یونیت های  زمینی  و هوایی  و انتخاب تم  رنگی  آن  و استفاده  از متریال های مختلف مثل  سنگ یا شیشه یا کورین  و صفحه  مارمونایت  در کامل شدن زیبایی آشپزخانه نقش مهمی دارد که  نباید از آن غافل  شد.

 

مطبخ چیست؟

آشپزخانه های مدرن با ویژگی های جدیدی به نام مطبخ  یا  آشپزخانه  کثیف  ساخته می شوند. مطبخ  یا  آَشپزخانه  کثیف از این رو نامیده می شوند  که  تمام  فرآیند  پخت و پز  و  بخصوص سرخ کردنی ها  در این  مکان  انجام  می شود و آشپزخانه  اصلی بیشتر  محل سرو  غذا می باشد .  در مطبخ  امکاناتی  چون  اجاق  گاز  و هود و سینک ظرفشویی  در آن قرار می گیرد.

علت اضافه شدن مطبخ به سیستم آشپزخانه چیست؟

  • به علت کوچک  بودن  فضای  خانه ها  هنگام  پخت  و پز و  آشپزی  بوی  غذا  در تمام خانه پیچیده می شود و این جز مواردی است  که  برای  بیشتر افراد  ناخوشایند می باشد.
  • بعضی از افراد  مشکلات تنفسی  دارند و بوی غذا برای این افراد  اذیت کننده  است.
  • بعضی غذاها  چون ماهی  و یا  سرخ کردنی ها  ...  به  هنگام  پخت  و پز بوی  تند و نامطبوعی  در فضای  منتشر می کنند.

تیم بازسازی ساختمان پارسه چه کارهایی را برای آشپزخانه شما انجام می دهد.

 ما قبل از  ساخت  کابینت  مساحت  موجود  آشپزخانه را  با دقت  متره  واندازه گیری کرده و با توجه به  چیدمان تجهیزات  آشپزخانه و دانستن  اینکه کارفرما  یخچال ساید بای ساید  دارد یا  یخچال فریزر دوقلو ؟ آیا ماشین ظرفشویی دارد یا  خیر؟ و یا از گاز توکار و یا گاز مبله استفاده می کند؟

آیا فر و ماکرو فر توکار  می خواهد داشته باشد؟  و  قرارگیری ماشین لباسشویی و سینک ظرفشویی بهینه ترین و کاربردی ترین  نقشه را بصورت سه بعدی طراحی  کرده و آنرا جهت  تاییدیه  کارفرما ارایه می کنیم  پس  ازرویت  نقشه  سه بعدی  درصورت نیاز  تغییرات احتمالی را لحاظ کرده  رنگ و جنس کابینت  هم مشخص می کنیم  و حتی صفحه روی کابینت  که میتواند  صفحه کورین  یا کوارتز ویا صفحه  مارمونایت  باشد با همفکری و تجربه کاری ما بهترین حالت را برمی گزنیم  و نقشه را نهایی می کنیم  سپس  برای برش و ساخت و اجرا اقدام می کنیم.

 
 

`

TOP