کابینت آشپزخانه

`

کابینت آشپزخانه با  بهترین طراحی و چیدمان  خواسته  و آرزوی هر کد بانوی ایرانی است . 

طراحی آشپزخانه در هرفضا متفاوت  و متفیر می باشد.

در هر فضایی  با  در  نظر گرفتن  گزینه هایی  مثل مساحت , ارتفاع  سقف ها ,  میزان نور ,  سلیقه  و بخصوص  درنظر داشتن بودجه  اجرای آن برای  کارفرما  و مشتری  صورت می گیرد.

بعنوان مثال  کابینت تمام چوب که تایید و تحسین هر ببیننده ای  را درخود دارد بعلت قیمت تمام شده بالا ممکن است توانایی اجرا را  از بعضی   کارفرمایان و مشتریان سلب  کند و یا توجیه اقتصادی اجرایی را هر خانه  یا منطقه ای  نداشته باشد.

امروزه نمیتوان از مصالحی که توجیه اقتصادی ندارد استفاده کرد.

امروزه بیشتر مشتریان به لحاظ  زیبایی  و تنوع  رنگ  و  قیمت  مناسب  استقبال  خوبی از کابینت مدرن  های گلس (High gloss cabinet)  و کابینت  کلاسیک ممبران (  MEMBERANE CABINET)  دارند .

ولی نکته  مهمتر قبل از خرید و سفارش خود کابینت  طراحی کابینت  در آشپزخانه برای اساس فضای موجود است که باید به  دقت  وریز بینانه توسط طراح داخلی انجام شود.

کابینت کلاسیک
طراحی و اجرای کابینت ممبران کلاسیک

اهمیت آشپزخانه شیک و مدرن

 آشپزخانه مهمترین فضا بخصوص برای  بانو خانه  است.

بیشترین فعالیت روزانه  را  درآن دارد تا بتواند محیط گرم و دلنشین تر با تهیه غذا برای افراد خانواده مهیا نماید.

این مکان زمانی که بخواهیم پذیرای افراد بیشتر و مهمانان باشیم از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

همچنین توسط مهمانان  در نگاه اول   مورد نقد و بررسی  قرار می گیرد .

خانم های خانه دار به همین دلیل به فکر طراحی داخلی آشپزخانه هستند. از مزایای طراحی مناسب آشپزخانه دسترسی راحت در هنگام کار و پخت و پز است.

با توجه به بودجه کارفرما میتوان سبک های متنوعی را بکار برد. که در ادامه به کابینت های آشپزخانه اشاره می‌کنیم:

1-کابینت فلزی:

این نوع در کابینت های قدیمی استفاده میشد.

2-کابینت بدنه فلزی درب ام دی اف MDF:

که آنهم دیگر به ندرت درخواست و اجرا می شود که بعد از کابینت تمام فلزی بخاطر چوبی بودن دربها و  زیباتر شدن آن و حس خوب چوب و تنوع رنگ به بازار آمد

3-کابینت تمام ام دی اف مات:

که جایگزین کاببنت های فلزی و بدنه  فلزی شده است .

4-کابینت های گلس (Hi gloss cabinet) یا کابینت  تمام ام دی اف(  Mdf cabinet ) براق:

که چون در ابتدا  با ورق های ساخت کشور ترکیه با برند AGT (ای جی تی) ساخته می شدند به کابینت ای جی تی (Agt cabinet)  در ایران معروف هستند.

البته  ورق های ساخت کشور ترکیه با نامها و برندهای دیگر مانند  یلدیز و… ,  AGE ایرانی در بازار به وفور یافت می شوند.

5-کابینت ممبران ( MEMBERANE CABINET):

که با نام  کابینت کلاسیک و یا وکیوم هم از آن نام می برند.

بدنه آنها نیز همان ام دی اف سفید صابونی است ولی دربها و نماهای آن از جنس ام دی اف است.

یکی از بهترین نوع  آن می توان ورق کاستا مانو نام برد.

باشکل های مختلف طراحی و CNC سی ان سی  شده  ونهایتا با روکش وکیوم  و فرم نهایی خود را بدست می آورند.

6-کابینت تمام چوب:

که معمولا بدنه ها و یونیت های آن ازMDF  ام دی اف ساخته می شوند و درب ها و نماهای آن از چوب ساخته می شود.

7-کابینت پلی اورتان (Polyurethane cabinet):

   که  بدنه و یونیت های آن از  ام دی اف  سفید صابونی ساخته می شود درب ها و نماهای آن از ام دی اف خام ساخته می شوند وسپس بدنه و نمای آن  با  پلی اورتان رنگ می شود که  این رنگ  در برابر رطویت  و حرارت  مقاومت  بالایی  دارد. در کابینت نئوکلاسیک معمولا از رنگ پلی اورتان بیشتر استفاده می شود.

نکات  مهم در بازسازی آشپزخانه کدامند؟

توجه به موارد فنی  هنگام  طراحی یک آشپزخانه بسیار مهم است.

مثلا تهویه هوا, درگیر نبودن وسایل,  تامین نور, جاداربودن  محیط آشپزخانه می‌توان اشاره کرد.

به همین دلیل  در ذیل  اشاره ای کوتاه  بر قوانین  بازسازی آشپزخانه  در هنگام طراحی و بازسازی آشپزخانه و بازسازی ساختمان  خواهیم داست:

1- قانون مثلث طلایی در آشپزخانه

قانون مثلت طلایی از مهم ترین قوانین چیدمان آشپزخانه است آن هم مثلت متساوی الاضلاع!!

شاید بپرسید یعنی چه؟  در جواب باید گفت  این قانون به نحوه چیدمان اصولی از قبیل سینک ظرفشویی,یخچال و اجاق گاز اشاره می کند .

چون این سه ابزار مهم  کاربردی ترین ابزارهای آشپزخانه می باشند. و اگر خودتان  کمی فکر کنید متوجه آن می شوید

اگر می خواهید بازسازی ساختمان را برای آشپزخانه خود انجام بدهید از طراح داخلی با مهارت استفاده کنید که به این قانون واقف باشد.

چون با دانستن این قانون شما دیگر اتلاف انرژی و زمان را  ندارید  وبهترین چیدمان و طراحی در کابینت آشپزخانه  را تجربه خواهید داشت و این حس خوبی بشما انتقال می دهد.

2-فضای ذخیره سازی زیاد برای آشپزخانه

ژاکو یکی  از  طراحان  داخلی به نام  می گوید: ” از هر گوشه و جاده استفاده  کنید . کابینت های سر پوشیده را تا سقف قرار دهید تا جای خالی برای گرد و غبار نگذارید.”  برای دسترسی راحت تر به دیگ ها و تابه ها، کشویی های عمیق را در نظر بگیرید که شامل فضای ذخیره سازی کافی برای وسایل خانگی باشد.

بطوریکه وسایلی مثل یخچال ساید ،  لباسشویی ، ماشین ظرفشویی  ، ماکروفر ، سرویس غذاخوری ، حتی میز نهار خوری ، و اجاق گازکه می تواند بصورت مبله یا گاز رومیزی  توکار باشد،  ظرفشویی ، هود  و دیگر وسایل  مورد  نیاز  یک  خانواده جهت تهیه  غذا  رابخوبی درخود جای دهد.

3-نورپردازی

الکتریک  ریچارد تروئد   یکی از طراحان  به  نام در زمینه طراحی  داخلی و  بازسازی ساختمان می گوید بر خلاف اتاق های دیگر خانه، روشنایی افراد در آشپزخانه کافی نیست. “

در آشپزخانه، شما نور را در پشت خود نمی خواهید،  که سایه ای را در فضای کاری داشته باشید، شما باید آن را در مقابل خود قرار دهید.

به همین دلیل در طراحی سقف آشپزخانه معمولا از لامپ های هالوژن کم مصرف استفاده می کنیم و نور بدنه کابینت را از بالا تنظیم و طراحی می کنیم تا علاوه بر جلوه بهتر نما و درب کابینت، نور روشن شود.

میز آشپزخانه و کل محیط فضای داخلی کافی دارد و در آشپزخانه های  بزرگتر در وسط سقف  آشپزخانه  می توان از آسمان  مجازی  یا  Cnc  یا سقف کشسان  استفاده می کنیم.

4-منابع برق به راحتی در دسترس باشد.

وقتی که شما بازسازی خانه خود را شروع کردید  برق ساختمان  را چک کنید و در قسمت آشپزخانه  این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در آشپزخانه وسایل برقی زیادی  وجود دارد  پس  پریزهای  برق را جای مناسب  و خوبی بگذارید.

5-صفحه  کابینت  مارمونایت  و  صفحه کوارتز  یا صفحه  کورین

استفاده از سنگ  مارمونایت که به تازگی  مرسوم  شده است.

تنوع صفحات یکپارچه  روی کابینتی  مانند  صفحه کورین  و صفحه سنگ  کوارتز و   زیبایی  و شیک بودن  و حس متقاوت  بودن  را  برای  آشپزخانه  شما  به ارمغان  می آورد.

6-بین کابینتی

بعد از  نصب کابینت های زمینی  و هوایی  و صفحه روی  کابینت  ها حالا نوبت انتخاب رنگ و جنس برای  بین کابینت ها است.

  فاصله  60 سانتی متر فضای  خالی  بین  کابینت  و یونیت های  زمینی  و هوایی  و انتخاب تم  رنگی  آن  و استفاده  از متریال های مختلف مثل  سنگ یا شیشه یا کورین  و صفحه  مارمونایت  در کامل شدن زیبایی آشپزخانه نقش مهمی دارد که  نباید از آن غافل  شد.

مطبخ چیست؟

آشپزخانه های مدرن با قسم جدیدی به نام مطبخ یا آشپزخانه  کثیف ساخته می شوند.

در مطبخ تمام  فرآیند  پخت و پز  و  بخصوص سرخ کردنی ها انجام  می شود.

آشپزخانه  اصلی بیشتر  محل سرو  غذا است.  در مطبخ  امکاناتی  چون  اجاق  گاز  و هود و سینک ظرفشویی  در آن قرار می گیرد.

علت اضافه شدن مطبخ به سیستم آشپزخانه چیست؟

  • به علت کوچک  بودن  فضای  خانه ها  هنگام  پخت  و پز و  آشپزی  بوی  غذا  در تمام خانه پیچیده می شود و این جز مواردی است  که  برای  بیشتر افراد  ناخوشایند می باشد.
  • بعضی از افراد  مشکلات تنفسی  دارند و بوی غذا برای این افراد  اذیت کننده  است.
  • بعضی غذاها  چون ماهی  و یا  سرخ کردنی ها  …  به  هنگام  پخت  و پز بوی  تند و نامطبوعی  در فضای  منتشر می کنند.

تیم بازسازی ساختمان پارسه چه کارهایی را برای آشپزخانه شما انجام می دهد.

 ما قبل از  ساخت  کابینت  مساحت  موجود  آشپزخانه را  با دقت  متره  واندازه گیری کرده و با توجه به  چیدمان تجهیزات  آشپزخانه و دانستن  اینکه کارفرما  یخچال ساید بای ساید  دارد یا  یخچال فریزر دوقلو ؟ آیا ماشین ظرفشویی دارد یا  خیر؟ و یا از گاز توکار و یا گاز مبله استفاده می کند؟

آیا فر و ماکرو فر توکار  می خواهد داشته باشد؟  و  قرارگیری ماشین لباسشویی و سینک ظرفشویی بهینه ترین و کاربردی ترین  نقشه را بصورت سه بعدی طراحی  کرده و آنرا جهت  تاییدیه  کارفرما ارایه می کنیم  پس  ازرویت  نقشه  سه بعدی  درصورت نیاز  تغییرات احتمالی را لحاظ کرده  رنگ و جنس کابینت  هم مشخص می کنیم  و حتی صفحه روی کابینت  که میتواند  صفحه کورین  یا کوارتز ویا صفحه  مارمونایت  باشد با همفکری و تجربه کاری ما بهترین حالت را برمی گزنیم  و نقشه را نهایی می کنیم  سپس  برای برش و ساخت و اجرا اقدام می کنیم.