بازسازی دندانپزشکی

بازسازی دندانپزشکی و طراحی دندانپزشکی بیشتر به لحاظ کاهش استرس در بیماران و برداشت های مختلف احساسی آنان و روانشناسی افراد با بازسازی در دیگر محیط ها و درمقایسه با بازسازی خانه و آپارتمان بسیار متفاوت می باشد که در ذیل به آن می پردازیم.

همانطور که میدانیم همه ما حداقل یکبار به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده ایم و بصورت نا خوداگاه از محیط دندانپزشکی استرس و ترس داریم و شاید برای مراجعات بعدی هم تمایل کمتری به رجوع مجدد به دندانپزشکی داشته ایم و شاید حتی از خیر آن گذشته ایم .

دلایل ترس از محیط دندانپزشکی چیست؟

شاید یکی از دلایل آن اولین مراجعه ما در گذشته و یا حتی کودکی به یک محیط قدیمی دندانپزشکی با ظاهری سنتی و بدون هیچ زیبایی در دیوارها و سقف و در و…. و گاها هنگام ورود به دنداپزشکی یونیت وصندلی دندانپزشک با ابزارهای آهنی واستیل و انبردست های روی سینی دندانپزشک این ترس را در وجود ما دو چندان کرده باشد و در ذهن ما باقی مانده باشد.

حال در ذیل مطالب به بررسی قسمت ها و فضاهای موجود در یک دندانپزشکی و اهمیت طراحی وبازسازی هر قسمت آن می پردازیم و در یک نگاه اجمالی به آن اشاره می کنیم:

همانطور که میدانیم بیشتر دندانپزشکی ها معمولا از قسمتهای زیر تشکیل شده اند و در این بخش ها با هم مشترک هستند:

1-اتاق معاینه دندانپزشک

2-سالن انتظار یا اتاق انتظار

3-اتاق تصویربرداری در دندانپزشکی

4-سرویس بهداشتی در دنداپزشکی

5-میز منشی

6-اتاق دندانسازی یا قالب گیری و…

اهمیت طراحی و بازسازی اتاق معاینه دندانپزشکی

فرض کنید شما روی یونیت دندانپزشکی دراز کشیده اید و لوله ای هم در دهان شما قراردارد وحتی نمیتوانید صحبت کنید و فقط منتظر اقدام دندانپزشک هستید.

حال در این حالت که هستید فقط سقف اتاق معاینه در برابرچشمان شماسست و انتخابی دیگر هم ندارید و مجبور هستید فقط آنرا ببیند و کاری جز فکر کردن ندارید .

پس در نتیجه طراحی سقف در محیط دندانپزشکی بخصوص در اتاق معاینه و دندانپزشک از اهمیت بالایی برخورداراست تا بتواند در طول زمان جراحی یا معاینه حس خوبی به شما بدهد و از استرس شما بکاهد وترس را ازشما دور کند.

در این زمان ساده ترین چیز و کوچکترین نقطه ویا فقط یک تصویر با رنگ آمیزی آرام میتواند ارامش بیشتری به شما منتقل کند و تا حدی از استرس شما تا زمانی که در آن حالت هستید بکاهد و از نظرروانشناسی نیز به بهبود روند درمان کمک شایانی هم بکند.

البته در این مرحله طراحان گروه تخصصی طراحی و بازسازی ساختمان پارسه بهترین ایده ها را بکار خواهند گرفت و از این نظر خیالتان راحت باشد.

راه حل کاهش استرس بیماران برای دندانپزشکان چیست؟

اهمیت طراحی داخلی در دندانپزشکی و مدیریت فوبیا دندانپزشکی

چند ایده مناسب در طراحی وبازسازی دندانپزشکی