بازسازی دندانپزشکی

بازسازی دندانپزشکی و طراحی دندانپزشکی بیشتر به لحاظ کاهش استرس در بیماران و برداشت های مختلف احساسی آنان و روانشناسی افراد با بازسازی در دیگر محیط ها و درمقایسه با بازسازی خانه و آپارتمان بسیار متفاوت می باشد که در ذیل به آن می پردازیم.

همانطور که میدانیم همه ما حداقل یکبار به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده ایم و بصورت نا خوداگاه از محیط دندانپزشکی استرس و ترس داریم و شاید برای مراجعات بعدی هم تمایل کمتری به رجوع مجدد به دندانپزشکی داشته ایم و شاید حتی از خیر آن گذشته ایم .

دلایل ترس از محیط دندانپزشکی چیست؟

شاید یکی از دلایل آن اولین مراجعه ما در گذشته و یا حتی کودکی به یک محیط قدیمی دندانپزشکی با ظاهری سنتی و بدون هیچ زیبایی در دیوارها و سقف و در و….

و گاها هنگام ورود به دنداپزشکی یونیت وصندلی دندانپزشک با ابزارهای آهنی واستیل و انبردست های روی سینی دندانپزشک این ترس را در وجود ما دو چندان کرده باشد و در ذهن ما باقی مانده باشد.

حال در ذیل مطالب به بررسی قسمت ها و فضاهای موجود در یک دندانپزشکی و اهمیت طراحی وبازسازی هر قسمت آن می پردازیم و در یک نگاه اجمالی به آن اشاره می کنیم:

همانطور که میدانیم بیشتر دندانپزشکی ها معمولا از قسمتهای زیر تشکیل شده اند و در این بخش ها با هم مشترک هستند:

1-اتاق معاینه دندانپزشک

2-سالن انتظار یا اتاق انتظار

3-اتاق تصویربرداری در دندانپزشکی

4-سرویس بهداشتی در دنداپزشکی

5-میز منشی

6-اتاق دندانسازی یا قالب گیری و…

اهمیت طراحی و بازسازی اتاق معاینه دندانپزشکی

اهمیت طراحی مطب دندانپزشکی

فرض کنید در یونیت دندانپزشکی دراز کشیده اید و لوله ای در دهان خود دارید و نمی توانید صحبت کنید و فقط منتظر عمل دندانپزشک هستید.

حالا که در این حالت هستید، تنها چیزی که می توانید ببینید سقف اتاق امتحان است و چاره ای جز دیدن آن ندارید و کاری جز فکر کردن ندارید.

مطب دندانپزشک چگونه باید طراحی شود؟

بنابراین طراحی سقف در محیط دندانپزشکی به ویژه در مطب و مطب دندانپزشکی بسیار مهم است تا در حین انجام عمل یا معاینه احساس خوشایندی به شما بدهد و استرس شما را کاهش دهد و ترس را از شما دور کند.

در این زمان ساده ترین چیز و کوچکترین نقطه ویا فقط یک تصویر با رنگ آمیزی آرام میتواند ارامش بیشتری به شما منتقل کند و تا حدی از استرس شما تا زمانی که در آن حالت هستید بکاهد و از نظرروانشناسی نیز به بهبود روند درمان کمک شایانی هم بکند.

البته در این مرحله طراحان گروه تخصصی طراحی و بازسازی ساختمان پارسه بهترین ایده ها را بکار خواهند گرفت و از این نظر خیالتان راحت باشد.

راه حل کاهش استرس بیماران برای دندانپزشکان چیست؟

طراحی و دیزاین هر محلی احساس خاصی را به ما منتقل می‌کند.

استفاده از ترکیبات رنگی که حس آرامش را انتقال بدهد بسیار مهم است. شاید طراحی مطب بیشتر از برخورد کادر درمانگاه تاثیر داشته باشد پس باید بادقت زیادی طراحی و اجرا شود.

اهمیت طراحی داخلی در دندانپزشکی و مدیریت فوبیا دندانپزشکی

طراحی داخلی و حتی مقدار نور فضا بسیار تاثیر گذار است. برای درک بهتر مثالی را برای شما میزنیم تصور کنید وارد مطب دندانپزشک میشوید و کاملا شبیه به یک خانه قدیمی است. قطعا حس خوبی به ان پیدا نخواهید کرد.

چند ایده مناسب در طراحی وبازسازی دندانپزشکی

برای هر مکان باید بر اساس مکان طراحی خاصی داشته باشد. بهترین ایده برای بازسازی داندانپزشکی را باید فردی که مسلط به طراحی داخلی است برای شما انتخاب و توضیحات را کاملا به شما ارائه دهد.

افرادی که قصد بازسازی دفتر خود را دارند ابتدا باید بدانند که کدام قسمت نیاز به بازسازی دارد و سپس اقدام کنند. به عنوان مثال طراحی داخلی و طراحی داخلی دو فرآیند کاملا مجزا هستند، مدت زمان بازسازی، هزینه مصرف و … که هر کدام با دیگری متفاوت است.